جهاددانشگاهی استان کرمان با برخورداری از اعضای هیات علمی مجرب و متخصصان کارآزموده در حوزه های تحقیقات و پژوهشهای کاربردی، آموزشی و فرهنگی فعالیت می نماید.

این نهاد با عضویت در شوراها و مجامع ملی و استانی نظیر عضویت در کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری کشور (عتف)، شورای هماهنگی جهاددانشگاهی کشور، شورای تحقیقات مهندسی آب و فاضلاب کشور و شوراهای تصمیم ساز استان نظیر شورای تحول اداری، شورای اشتغال و سرمایه گذاری، شورای توسعه و برنامه ریزی و شورای فرهنگ عمومی استان در سطوح ملی و استانی نقش آفرینی می نماید.

هم اکنون بیش از 6 هزارنفر دانشجو در 3 موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی در شهرهای کرمان، سیرجان، زرند در مقاطع کاردانی تا دکترای تخصصی مشغول به تحصیل می باشند. لازم به ذکر است دوره کارشناسی ارشد سازه های فضا کار برای اولین بار در کشور توسط این نهاد طراحی گردیده و در شهریورماه 1391 دوره مزبور مجوز رسمی شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری را دریافت نمود و هم اکنون دهها دانشجو در این رشته در کشور مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشند. همچنین پژوهشکده زلزله جهاددانشگاهی پس از اخذ مجوز از شورای گسترش آموزش عالی در فروردین 92 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری رشته  عمران- سازه از طریق آزمون سازمان سنجش نموده است.

معاونت آموزشی جهاددانشگاهی استان کرمان دارای 24 مرکز در سطح شهرهای استان بوده و ضمن طراحی، اخذ مجوز از شورای گسترش تشکیلات آموزشی، و برگزاری دهها دوره تخصصی، سمینارها و کارگاههای تخصصی متعددی را ویژه کارکنان ادارات و سازمانهای استان کرمان برگزار نموده است.

معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان کرمان تاکنون طرحها و پروژه های متعددی را در راستای نیازهای استان و کشور به انجام رسانیده است. از جمله مهمترین طرحها "سند توسعه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمان" که در قالب  15000 صفحه و 36 جلد بعنوان یکی از اسناد بالادستی استان تهیه گردیده است.

از دیگر پروژه های سفارش محور این نهاد پروژه "تجهیز بالگرد شناسایی 206 به کاربرد رزمی" بنا به سفارش پایگاه هوانیروز استان کرمان توسط این مجموعه اجرا گردیده است.

پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی جهاددانشگاهی دارای 3 گروه پژوهشی، یک مرکز خدمات تخصصی و آزمایشگاه بتن، مصالح ساختمانی و بازرسی جوش می باشد. پژوهشگران جهاددانشگاهی تاکنون مجری پروژه های متعدد تحقیقاتی در سطح ملی واستانی بوده است که از جمله طرحهای اخیر این نهاد "ارزيابي لرزه اي و بهسازي شبستان شمالي مسجد جامع کرمان"، "طرح ارزیابی و بهسازی سازه ساختمان بیمارستان کرمان درمان" ، "ارزیابی سازه کارخانه هماتیت شرکت سنگ آهن گل گهر"،"مطالعـات مستندسازي، آسيب شناسي و مقاوم سازی مخازن استان كرمان" ، " طراحی، بهینه سازی و ساخت  پایلوت ساختمان 2 طبقه با سیستم صنعتی سازی و سبک سازی" ، "ارزیابی و مشاوره واحد های مسکونی طرح کپرزدایی جنوب استان کرمان با استفاده  از فناوریهای نوین" ، "طراحي و ساخت دستگاه لايسيمتر وزني الكترونيكي" ، " طراحی و اجرای طرح الگویی نخلستان خرما تحت آبیاری تحت فشار" ، "نرم افزار آمادگی در سوانح طبیعی" ، "ترجمه و تدوين دستورالعمل هاي فما در بحران" ، " تهيه بانك اطلاعاتي و نقشه هاي پراکنش خرماي كشور و تحلیل تهدیدهای خرمای کشور" ، "مکانیابی اسکان موقت در مدیریت بحران با استفاده از GIS در شهر جیرفت" می باشند.

یکی از پروژه های بارز جهاددانشگاهی در سطح بین المللی