به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، روز چهارشنبه 18 مهر ماه در راستای بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های دستگاههای اجرایی و سازمانهای استان در جهت امور تسهیل گری در محلات حاشیه ای شهر کرمان، با حضور دکتر محبوبی معاون سازمان اجتماعی کشور و خانم موسی پور مدیر کل اجتماعی فرهنگی استانداری و ناظر عالی طرح تسهیل گری محلات سه توافقنامه همکاری فی مابین جهاددانشگاهی استان کرمان بعنوان مجری طرح تسهیل گری محلات و نیروی انتظامی استان ، سازمان هلال احمر استان و اداره کل فنی و حرفه ای استان کرمان در سالن دکتر کاظمی آشتیانی جهاددانشگاهی منعقد گردید.

در این برنامه که مدیران و کارشناسان دفاتر تسهیل گری شهر کرمان نیز حضور داشتند خانم موسی پور مدیر کل فرهنگی اجتماعی استانداری به بیان جنبه های گوناگون پیشرفت کار دفاتر تسهیل گری پرداخت و از همکاری و مشارکت دستگاه های اجرایی استان با جهاددانشگاهی در اجرای این طرح مهم تقدیر بعمل آورد.

دکتر محبوبی در این مراسم ابراز داشت اقدام و نگاه وزارت کشور در این حوزه یک نگاه استراتژیک است و مسئله حاشیه نشینی و لزوم اقدامات تسهیل گرانه در وزارت کشور به عنوان یک موضوع و سرفصل راهبردی مطرح می باشد.

وی در ادامه ابراز داشت مقام معظم رهبری مسئله حاشیه نشینی را بعنوان یکی از 5 اولویت اصلی معضلات اجتماعی کشور مطرح فرموده اند.

دکتر محبوبی خطاب به دست اندرکاران امور تسهیل گری استان گفت: مبانی نظری موید آنست که روش مداخله شما در مسئله یکی از کارآمدترین روشهای ممکن است و آن تعیین کار با جلب مشارکت ذینفعان که همان ساکنان محلات هدف می باشند.

دکتر محبوبی افزود اگر در مسئله محلات حاشیه ای نگاه ما صرفا کالبدی و عمرانی باشد از همه جانبه گری فاصله گرفته ایم و مسئله به میلیاردها اعتبار نیازمند است اما نگاه تسهیل گرانه نگاهی گسترده و همه جانبه نگر است و مسائل اجتماعی ،مددکاری و روانشناسی و اقتصادی را نیز علاوه بر بعد کالبدی در بر می گیرد.

وی بهره گیری از توان و ظرفیت تمامی دستگاه های اجرایی و مهیا نمودن فضا برای بهره گیری از هم افزایی را در خدمت رسانی به محلات بسیا رمهم و حائز اهمیت خواند و از تلاشهای موثر و موفق جهاددانشگاهی استان کرمان و مدیر کل اجتماعی فرهنگی استاندر کرمان تقدیر و تشکر بعمل آورد.

دکتر محبوبی در این جلسه اعلام نمود تا پایان سال 97 تعداد دفاتر تسهیل گری در کشور از 68 به 220 دفتر خواهد رسید.معاون سازمان اجتماعی کشور اقدامات انجام شده توسط دفتر اجتماعی فرهنگی استانداری و جهاددانشگاهی استان کرمان را فراتر از چارچوب ابلاغی وزارت کشور برشمرد. و آنرا یک الگوی ملی برای کشور اعلام نمود.

پس از آن توافقنامه های همکاری در زمینه های آموزشی، مشاوره ای، اجرای برنامه های مشترک و بهره گیری از توانایی های متقابل در محلات حاشیه ای، بافت های تاریخی و فرسوده شهر کرمان توسط دکتر کامیاب مقدس رئیس جهاددانشگاهی استان، سرهنگ فرشید قائم مقام فرماندهی نیروی انتظامی به نمایندگی از سردار بنی اسد فرمانده نیروی انتظامی استان، دکتر جهانگیری مدیر کل فنی و حرفه ای و آقای فلاح مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کرمان امضا و مبادله گردید.

سرهنگ فرشید قائم مقام فرماندهی نیروی انتظامی استان در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از اقدامات خالصانه و صادقانه دفاتر تسهیل گری بیان داشت: بعنوان پلیس خدمتگذار ما خود را ملزم به حضور و مشارکت در این طرح می دانیم و در کنار دفاتر تسهیل گری در جهت دستیابی به اهداف والای این طرح که کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش احساس امنیت در جامعه است گام برمیداریم.

لازم به ذکر است که مسئله امنیت از مهمترین دغدغه های دفاتر تسهیل گری در بافت های فرسوده و محلات حاشیه ای شهر می باشد.

دکتر جهانگیری مدیر کل فنی و حرفه ای استان در این جلسه ابراز داشت اداره کل فنی و حرفه ای آمادگی کامل دارد تا برای کسانی که از سوی دفاتر تسهیل گری جهاددانشگاهی معرفی می شوند آموزش های خود اشتغالی و دوره های آموزش مهارتی بصورت رایگان برگزار نماید. وی از کمک های موثر سازمان اجتماعی کشور و اداره کل فرهنگی اجتماعی استان تقدیر به عمل آورد.

آقای فلاح مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کرمان ضرورت ورود هلال احمر به موضوعات آسیب های اجتماعی را جدی برشمرد و افزود فقر، مها