معرفی جهاد دانشگاهی

 جهاددانشگاهی استان کرمان با برخورداری از اعضای هیات علمی مجرب و متخصصان کارآزموده در حوزه های تحقیقات و پژوهشهای کاربردی، آموزشی و فرهنگی فعالیت می نماید.

این نهاد با عضویت در شوراها و مجامع ملی و استانی نظیر عضویت در کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری کشور (عتف)، شورای هماهنگی جهاددانشگاهی کشور، شورای تحقیقات مهندسی آب و فاضلاب کشور و شوراهای تصمیم ساز استان نظیر شورای تحول اداری، شورای اشتغال و سرمایه گذاری، شورای توسعه و برنامه ریزی و شورای فرهنگ عمومی استان در سطوح ملی و استانی نقش آفرینی می نماید.

هم اکنون بیش از 6 هزارنفر دانشجو در 3 موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی در شهرهای کرمان، سیرجان، زرند در مقاطع کاردانی تا دکترای تخصصی مشغول به تحصیل می باشند. لازم به ذکر است دوره کارشناسی ارشد سازه های فضا کار برای اولین بار در کشور توسط این نهاد طراحی گردیده و در شهریورماه 1391 دوره مزبور مجوز رسمی شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری را دریافت نمود و هم اکنون دهها دانشجو در این رشته در کشور مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشند. همچنین پژوهشکده زلزله جهاددانشگاهی پس از اخذ مجوز از شورای گسترش آموزش عالی در فروردین 92 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری رشته  عمران- سازه از طریق آزمون سازمان سنجش نموده است.

معاونت آموزشی جهاددانشگاهی استان کرمان دارای 24 مرکز در سطح شهرهای استان بوده و ضمن طراحی، اخذ مجوز از شورای گسترش تشکیلات آموزشی، و برگزاری دهها دوره تخصصی، سمینارها و کارگاههای تخصصی متعددی را ویژه کارکنان ادارات و سازمانهای استان کرمان برگزار نموده است.

معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان کرمان تاکنون طرحها و پروژه های متعددی را در راستای نیازهای استان و کشور به انجام رسانیده است. از جمله مهمترین طرحها “سند توسعه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمان” که در قالب  15000 صفحه و 36 جلد بعنوان یکی از اسناد بالادستی استان تهیه گردیده است.

از دیگر پروژه های سفارش محور این نهاد پروژه “تجهیز بالگرد شناسایی 206 به کاربرد رزمی” بنا به سفارش پایگاه هوانیروز استان کرمان توسط این مجموعه اجرا گردیده است.

پژوهشکده زلزله و سوانح طبیعی جهاددانشگاهی دارای 3 گروه پژوهشی، یک مرکز خدمات تخصصی و آزمایشگاه بتن، مصالح ساختمانی و بازرسی جوش می باشد. پژوهشگران جهاددانشگاهی تاکنون مجری پروژه های متعدد تحقیقاتی در سطح ملی واستانی بوده است که از جمله طرحهای اخیر این نهاد “ارزيابي لرزه اي و بهسازي شبستان شمالي مسجد جامع کرمان”، “طرح ارزیابی و بهسازی سازه ساختمان بیمارستان کرمان درمان” ، “ارزیابی سازه کارخانه هماتیت شرکت سنگ آهن گل گهر”،”مطالعـات مستندسازي، آسيب شناسي و مقاوم سازی مخازن استان كرمان” ، ” طراحی، بهینه سازی و ساخت  پایلوت ساختمان 2 طبقه با سیستم صنعتی سازی و سبک سازی” ، “ارزیابی و مشاوره واحد های مسکونی طرح کپرزدایی جنوب استان کرمان با استفاده  از فناوریهای نوین” ، “طراحي و ساخت دستگاه لايسيمتر وزني الكترونيكي” ، ” طراحی و اجرای طرح الگویی نخلستان خرما تحت آبیاری تحت فشار” ، “نرم افزار آمادگی در سوانح طبیعی” ، “ترجمه و تدوين دستورالعمل هاي فما در بحران” ، ” تهيه بانك اطلاعاتي و نقشه هاي پراکنش خرماي كشور و تحلیل تهدیدهای خرمای کشور” ، “مکانیابی اسکان موقت در مدیریت بحران با استفاده از GIS در شهر جیرفت” می باشند.

یکی از پروژه های بارز جهاددانشگاهی در سطح بین المللی، طراحی، تولید و پیاده سازی نرم افزار FORMIAN K  بوده است که با ارائه قابلیتها و توانمندیهای این نرم افزار شرکتها و دانشگاههای کشورهای مختلف از آن استفاده خواهند نمود.

مركز خدمات تخصصي فناوريهاي نوين ساختماني و سازه هاي فضاکار جهاددانشگاهی استان کرمان نیز پل ارتباطی گروههای پژوهشی این نهاد و پروژه های اجرایی در زمینه سازه و ساختمان می باشد که طراحی، مشاوره و اجرای دهها پروژه را در سطح کشور بعهده داشته است.

آزمایشگاه بتن، سازه، بازرسی جوش و مصالح ساختماني جهاددانشگاهی استان کرمان با دارا بودن تجهیزات پیشرفته مجری پروژه های فنی و مهندسی و تحقیقاتی در استان کرمان بوده است.

جهاددانشگاهی استان کرمان صاحب امتیاز نشریه علمی پژوهشی Iranian Journal of Structural Engineering از ژورنالهای معتبر و شناخته شده بین المللی در بحث مهندسی سازه می باشد که چهره های علمی بین المللی و ملی در این ژورنال  عضو هیات تحریریه می باشند.

اعضای هیات علمی  جهاددانشگاهی مولف دهها مقاله علمی پژوهشی در معتبرتین نشریات علمی بین المللی بوده و دهها سخنرانی علمی در مجامع و کنفرانسهای معتبر بین المللی در کشورهای روسیه، آلمان، چین ، مالزی، ژاپن و ترکیه ایراد نموده اند.

در راستای فعالیتهای اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی استان کرمان انتشارات بین المللی و دانشگاهی لمبرت درکشور آلمان در سال 2012 اقدام به چاپ کتاب آقای دکتر رضا کامیاب مقدس به زبان انگلیسی تحت عنوان optimization of double layer grids  در زمینه بهینه سازی سازه های فضا کار نموده که کتاب مزبور در معتبر ترین سایتهای کتاب جهان نظیر سایت آمازون و More books به فروش رسیده و هم اکنون نیز عرضه می گردد.

كنفرانس هاي علمي ملی و بین المللی برگزار شده توسط جهاددانشگاهی دارای جایگاه ویژه ای در بین دانشگاهیان و متخصصین در کشور می باشد. بدلیل برگزاری موفق کنفرانس بین المللی قنات وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل یونسکو در ایران لوح تقدیر به این مجموعه اهدا نموده اند.  همچنین کنفرانس سازه و زلزله که بصورت سالیانه و با حضور مسئولان کشوری و با شرکت فعال اعضای هیات علمی، متخصصین و دانشگاهیان کشور برگزار می گردد بعنوان یکی از کنفرانسهای تخصصی مطرح در کشور بوده که کنفرانس ششم  بصورت بین المللی در سال 94 برگزار می گردد.

سمینارها و کارگاههای ملی متعددی نیز توسط این نهاد برگزار گردیده است که سمینار ملی سازه های فضاکار از بارزترین این سمینارها و با حضور اساتید بنام ملی و بین المللی بوده است.

نمایشگاههای متعددی همچون نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان کرمان، نمایشگاه سبک سازی و دست آوردهای نوین ساختمان، نمایشگاه تخصصی کتاب زلزله و سازه، نمایشگاه عکسهای فنی از زلزله بم و نمایشگاه عکس سوانح طبیعی استان کرمان تاکنون توسط جهاددانشگاهی استان کرمان برگزار شده است.

مراکز پزشکی جهاد دانشگاهي استان کرمان هم اکنون تحت قالب کلینیک تخصصی دندان پزشکی، کلینیک تخصصی سلول درمانی و بانک خون بند ناف رویان  در حال ارائه خدمات به بیماران و مراجعین از سرتاسر استان می باشند.

کلینیک “تخصصی سلول درمانی” بعنوان دومین استان استفاده کننده در کشور از این روش در درمان بیماریهای پوستی همچون “پی سی”  و “ویتیلیگو” در سال 93 افتتاح گردید که برجسته ترین متخصصین پوست استان در این زمینه مشغول فعالیت می باشند.

همچنین سمینار و کارگاههای متعددی با همکاری پژوشگاه رویان جهاددانشگاهی ويژه پزشکان و متخصصین استان برگزار گردیده است.

مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی استان کرمان تاکنون دهها عنوان کتاب در زمینه های گوناگون فنی و مهندسی، پزشکی و علوم انسانی از اعضای هیات علمی دانشگاهها و متخصصین کشور به چاپ و طبع رسانیده است.

معاونت  فرهنگی جهاددانشگاهی استان کرمان فعالیتهای متعدد فرهنگی در سطح استان کرمان اجرا می نماید.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر با فعال بودن دفاتر اقماری در شهرستانهای استان کرمان پوشش خبری اکثر رویدادهای مهم استان را تاکنون بعهده داشته است.

مرکز افکارسنجی دانشجويان ايران (ایسپا) نیز طرحهای شاخص متعددی در سطح ملی و استانی همچون طرح تکریم ارباب رجوع، بررسی سلامت از دیدگاه مردم ایران، طرح ميزان رضايتمندی مشتريان شرکت سهامی مخابرات استان کرمان و دهها طرح دیگر را  عهده دار بوده است.