چهاردهمین جلسه تفسیر سوره ی مبارک حجرات با حضور دکتر مهدی بازمانده رییس جهاددانشگاهی استان کرمان و جمعی از پرسنل در دفتر مرکزی جهاددانشگاهی استان کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کرمان، حجه الاسلام و المسلمین حسن عامری رابط نهاد رهبری در دانشگاه علمی کاربردی استان کرمان گفت: در سوره حجرات آمده است، ای مردم ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و تیره‏ ها و قبیله‏ ها قرار دادیم، تا یکدیگر را بشناسید، ولی گرامی ترین شما نزد خداوند با تقواترین شما ست، خداوند دانا و خبیر است.

وی افزود: آیه قبل در مورد مسخره کردن و غیبت بود که این ویژگی برخواسته از روحیه خود برتر بینی و تحقیر دیگران است و این آیه می فرماید ملاک برتری و کرامت تقوی است نه جنس و نژاد.

حجه الاسلام و المسلمین عامری تصریح کرد: در این آیه به سه اصل مهم اشاره شده است اول مواسات در آفرینش زن و مرد، دوم تفاوت در ویژگی های بشری و سوم اینکه تقوی ملاک برتری است.

وی همچنین به پیامهای این آیه اشاره کرد و افزود: قومها و قبیله ها برای تشخیص است، کرامت برای مردم زود گذر است و کسب کرامت در نزد خداوند مهم است، قرآن تمام تبعیضهای نژادی، قومی، قبیله ای، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… را مردود می شمارد و ملاک برتری را تقوی می داند، ادعای تقوی و تظاهر به آن نکیند که خدا همه را خوب می شناسد.

وی ادامه داد: از جمله پیام های این آیه این است که، هر کس حریم خود را حفظ کند و بیش از آنچه هست خود را مطرح نکند، اسلام امری ظاهری است ولی ایمان، به دل مربوط است راه رسیدن به ایمان اطاعت عملی است نه ادعای زبانی.

7

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.